instagram-analiz-ozelligi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey

Instagram Analiz Özelliği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Instagram Analiz Özelliği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Günlük aktif kullanıcı sayısı milyonlara ulaşan sosyal medya platformu Instagram, geliştirdiği istatistik özellikleri ile, Instagram hesapları hakkında pek çok bilgiye ulaşabilmeyi sağlıyor.

Instagram’da İstatistikler

Diğer sosyal medya platformları gibi Instagram da gün geçtikçe gelişiyor. Son istatistik verileri, 500 milyonun üzerinde Instagram kullanıcısının olduğunu, bu sayının yaklaşık 300 milyonunun ise her gün Instagram’ı kullanan aktif kullanıcılardan oluştuğunu gösteriyor. Sayılar bu kadar büyükken, analiz özelliği apayrı bir önem kazandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Verilere göre, Instagram kullanıcılarının 5’te 1’lik kısmı Amerika’da yaşıyor, diğer 5’te 4’lük kesimi ise dünyanın başka bölgelerine yayılmış durumda. Kişilerin analizi için sağlam bir alt yapıya ihtiyaç duyuluyor. Instagram, bu verilerin analizi için istatistik özelliğini geliştirdi.

Instagram Analiz Özelliği

Instagram’ın analiz özelliği ile günlük, haftalık ve aylık takipçi artışları görüntülenebilir, takipçilerin cinsiyet, mail, telefon ve lokasyon bilgilerine ulaşılabilir ve bunlardan bir arşiv oluşturulması sağlanabilir.

Instagram analiz özelliğinin en çok kullanıldığı alan, daha doğrusu analiz özelliğinin kullanılma sebeplerinden en önemlisi takipçi sayılarını görüntülemektir. Takipçi istatistikleri, hesapta bir sorun olup olmadığını ve paylaşımların hedef kitleye uygun olup olmadığını anlamak için oldukça kullanışlıdır.

Instagram kullanıcılarına ait yaş, cinsiyet ve konum bilgileri analiz aracı ile görülebilmektedir. Bu bilgiler, takipçilerinizin hangi gruplardan oluştuğunu anlamanız ve paylaşımlarınızı hangi kesime göre yapmanız gerektiğini tespit etmeniz için çok önemlidir. Öne çıkan sosyal gruplara göre içeriklerinizi düzenleyebilir, daha çok takipçi sayısına ulaşmak için farklı seçenekler deneyebilirsiniz.

Analiz sonuçlarında gösterilen beğeni sayıları, hedef kitlenizin zevkleri konusunda size ipuçları verir. Az beğenilen paylaşımlar, hedef kitlenize uygun içerikler oluşturmadığınızın göstergesidir.

Yorumlara Önem Verin

Yorumlar; aynen beğeni sayılarında olduğu gibi, hedef kitleniz olan etkileşiminizin olumlu ya da olumsuz yönde ilerlediğini belirlemenin en etkili ve en kolay araçlarından biridir. Olumlu yorumlar, doğru yolda olduğunuzu gösterirken, olumsuz yorumlar ve eleştiriler, içeriklerinizde değiştirmeniz ve düzenlemeniz gereken yerler olduğunu haber verir.

Yorumlara cevap vermeyi asla ihmal etmeyin. Kullanıcıların pek çoğu, tek taraflı iletişimden ziyade karşılıklı iletişimi tercih ederler. Yazdıklarının beğenilmemesi ya da alıntı yapılarak cevaplanmaması, kendilerini değersiz ve önemsiz hissettirir. Bu da firmalar için takipçi kaybına, takipçi sayısındaki azalış ise müşteri kaybına yol açar. Fazla zamanınızı almayacak fakat önemi oldukça yüksek olan birkaç satır, takipçileriniz ile aranızdaki ilişkiyi kuvvetlendirecek, ürünlerinize olan ilgisini artıracak ve size olan güvenini tazeleyecektir.

Analiz Özelliğini Kimler Kullanabilir?

Instagram analiz özelliği kişisel kullanımdan ziyade kurumsal firmalar için tasarlanmış bir özelliktir. İşletme hesabına sahip firma profilleri, analiz aracını kullanarak takipçileri ile ilgili bilgilere ulaşabilir ve paylaşımlarına ait analiz ölçümlerini görüntüleyebilirler.

Instagram Analiz İle Neler Görüntülenebilir?

  • Paylaşımları kaç kişinin görüntülediği,
  • İçerikleri inceleyen tekil profil sayısı,
  • Takipçilerin profillerine ait; yaş, cinsiyet ve mail adresi gibi bilgiler,
  • Belli zaman aralıklarındaki takipçi sayısı istatistikleri,
  • Takipçilerin sayfaları ziyaret etme saatleri,
  • Profildeki sitenin kaç kez tıklandığı, sitede hangi sayfaların ziyaret edildiği, bu sayfalarda ne kadar süre kalındığı ve sayfalara erişimin hangi bölgelerden sağlandığı türü bilgiler,
  • Instagram Stories bölümünde paylaşılan içeriklerin tıklanma sayıları gibi pek çok bilgiye Instagram Analiz aracı ile ulaşmak mümkündür.

Şirketler Instagram analiz özelliği sayesinde, paylaşımlarını kontrol ederek müşteri sayılarını artırmayı hedeflemektedirler. Analiz aracından gelen veriler ile takipçilerini daha iyi tanıyabilmekte, profillerine belirleyebilmekte ve  onlara daha uygun içerikler üreterek, müşteri memnuniyetini yakalayabilmektedirler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir